Książki kształtujące Kobiety

Długo zastanawiałam się, o czym napisać z okazji tego pięknego święta, jakim jest Dzień Kobiet.  Lubię ten dzień od zawsze. Po pierwsze dlatego, że mój tata zawsze tego dnia składał mi życzenia i wręczał kwiaty, a to sprawiało, że czułam się ważna, czułam się Kobietą nawet mając zaledwie kilka lat. I ta kobiecość (kształtowana także wieloma innymi zdarzeniami) zakorzeniła się we mnie i kwitła, gdy dorastałam.

Po drugie myślę, że kobiety odważniej potrafią komunikować swoje potrzeby i demonstrować poglądy. Mam wrażenie, że szczególnie w Dzień Kobiet nie oczekują już wymuszonych prezentów, ale niezwykle cieszą się, gdy wiedzą i widzą, że ktoś naprawdę chce im sprawić przyjemność. Dzień Kobiet to kobiece mini-urodziny, święto piękna,  miłości i subtelności. Ale czy tylko? Czy nie jest to także święto odwagi, determinacji, kreatywności i dyplomacji?

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „książki dla dziewczynek”, zobaczymy publikacje o dziewczynkach i dla dziewczynek dedykowane. Wśród tematów są księżniczki, oczywiście, są zwierzęta, ale są też buntowniczki i inżynierki. Świat się zmienia, a dziewczynki, tak jak później dorosłe kobiety – bywają i księżniczkami i naukowcami. I mam tu na myśli raczej sposób myślenia niż zawód. 😉

Kiedy byłam małą dziewczynką, nie pamiętam, by ktoś dzielił książki na te właściwsze dla jednej lub drugiej płci. Czytałam książki dla dzieci. Kiedy pomyślę, co ukształtowało mnie, przychodzą mi do głowy różne książki i mam wrażenie, że oddają dokładnie to, kim jestem dziś.

Dzieci z Bullerbyn A.Lindgren. Dzieciństwo w punkt, od przeczytania tej książki marzyłam o posiadaniu grupy przyjaciół i kogoś, z kim mogłabym dzielić tajemnice i rozmawiać w jakiś nasz wyłączny, niedostępny dla innych sposób.

bullerbyn

Ania z Zielonego Wzgórza L.C.Montgomery. Kiedyś Ania wydawała się taka…dorosła. Książka nie należała do ulubionych, a jednak wyraźnie zapadła mi w pamięć. Pełna emocji.

ania

Karolcia, Maria Krüger. Niezwykle magiczna! Pokochałam ją gorąco. Miałam później kilka „magicznych” koralików, szkiełek i pierścionków – zazwyczaj w małych  pudełeczkach, często po zapałkach.

karolcia_1

Baśn Calineczka, H.C.Andersen. Zawsze miałam słabość do tej maleńkiej postaci, która walczy z przeciwnościami losu i jest taka… bezradna? W życiu nie wszyscy traktują ją poważnie, ale dzięki dobremu charakterowi wszystko się układa.

calineczka

Zawsze kochałam zwierzęta, a zatem:

  • Dr Dolittle, H.Lofting. Zanim zetknęłam się z chemią na poważnie, pragnęłam być weterynarzem, wiadomo.

T245394

o psie

  • Szop, który miał na imię Daniel,  P. Erickson (książka dostępna tylko z rynku wtórnego). Bawiły i fascynowały mnie przygody szopa. Sam fakt, że czytam o szopie, a nie o psie czy kocie był wystarczająco ekscytujący.

szop

  • Rogaś z Doliny Roztoki, M.Kownacka- Jako dziecko przygarniałam wszystkie zagubione zwierzaki. W akcie rozpaczy i braku zagubionych psów, oswajałam ślimaki, ewentualnie biedronki.

rogas-z-doliny-roztoki-w-iext34475281

Bywały też przygody, a zaczęło się od: Nad Rio de la Plata, Karola May’a (dostępna na rynku wtórnym)Wciągnęła mnie w świat przygód na dłużej. Pani bibliotekarka nie mogła uwierzyć, że wolę książki przygodowe niż książki dla dziewczyn właśnie (czyli jednak jakieś były!).

Kiedy dziś przeglądam propozycje książek dla dziewczynek, myślę, że sięgnęłabym  (i byś może sięgnę) po:

wilka

  • Nieja i ja, A.Kasprzak – Porusza trudne tematy, do sprawdzenia, czy mądrze.

nieja

rozia

mania

opowiesci

I dwie pozycje, które znam i na pewno cieszyłyby mnie w młodości:

  • Lolek, A.Wajrak – Przygody psów w moim świecie są zawsze na czasie.
  • Dżok, legenda o psiej wierności. B.Gawryluk – Niezwykle wzruszająca i prawdziwa historia krakowskiego psa-włóczęgi.

Z klasyków na pewno wybrałabym Koralina, N.Gaiman’a. Poznałam te książkę już jako dorosła osoba, ale chętnie do niej wrócę. To zdecydowanie książka dla starszych dzieci, powyżej 10 r.ż.

koralina

Moją obecną ulubienicą dla młodszych dzieci jest Nusia. Ale do tej bohaterki jeszcze wrócimy…

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s