„Harry Potter. Podróże po historii magii” i …jeszcze więcej magii!

Uwielbiam Harrego Pottera. Harrego Pottera uwielbiają też moje siostry (i najpewniej pół świata). Już dawno  wszystkie jesteśmy dorosłe i nadal wracamy do tych książek, kupujemy kolejne części i książki uzupełniające. Wciąż tak samo, od lat wpadamy w świat stworzony przez J.K. Rowling. Może dlatego, że w głębi duszy mamy jeszcze coś z dziecka?

Wiedziałam, że Harrego Pottera poznają moje córki. Zaczęłyśmy od filmów. Moje 6-latki poznały wszystkie części Harrego Pottera, nie umiałam im tego odmówić, nie zastanawiałam się też nad aspektem pedagogicznym, nad bardzo mrocznymi elementami, po prostu te momenty przewijaliśmy. Ten wpis też można przewijać, bo będzie długi. 😉 Gotowi?

“Harry Potter” to jedna z najpiękniejszych serii książek dla dzieci, jakie znam – to przyjaźń, miłość, wierność sobie i przyjaciołom, w tych stronach jest ukryte wszystko, co chciałabym przekazać córkom. Wierzę, że dzięki tym wartościom wyrosną na mądre, ciekawe świata kobiety.

Czy sprawił to PR książki – film, gry, gadżety? Na pewno. Ale książki nie obroniły by się, gdyby nie miały dobrej fabuły. J.K. Rowling stworzyła dzieło doskonałe – świat tak bardzo realny i podobny do naszego, a zarazem magiczny i niesamowity.

Do książek o przygodach Harrego jeszcze nie sięgnęłyśmy – dziewczynki są za młode, by wytrwać w czytaniu tak dużej ilości tekstu i zapamiętać wątki, które toczą się w książkach. Czytanie zaczęłyśmy więc trochę od końca, bo od dodatków.  Za nami jest już “Harry Potter. Podróż przez historię magii”, “Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć”, a także “Baśnie Barda Beedle’a”.

2magia

“Harry Potter. Podróże przez historię magii” to książka, która powstała na 20-lecie wydania “Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego” (w Polsce ukazała się dzięki wydawnictwu Media Rodzina). To praca zbiorowa towarzysząca wystawie Biblioteki Brytyjskiej. Nie napisała jej J.K.Rowling.

“Podróże…” to kompendium wiedzy o Hogwarcie, nauczycielach, przedmiotach duchach i kociołkach! O wszystkim! Znajdziecie tam zdjęcia, odręczne zapiski autorki, nigdy nie publikowane ilustracje,  szczegółowe opisy magicznych przedmiotów i zwierząt, a nawet opisy jaj smoków! Książka jest przepiękna, ilustracje wciągają na całe godziny…Jeśli trafi w Twoje ręce Czytelniku, bądź gotowy – będzie czytanie, wertowanie, przypominanie wszystkich szczegółów…i znów czytanie… Wiecie, że Albus Dumbledore ma w rękach fasolki wszystkich smaków? Żółta… – zgadywały dziewczynki – to na pewno smak kiszonej kapusty! I tak w kółko.

28927749_1936701293015101_1292680238_o(1)

Warto sięgnąć po tę książkę. Fanów ucieszą odręczne zapiski autorki, jej rysunki, tabele pracy Zakonu Fenkisa, mugoli być może porwie wielobarwność świata i jego magiczny klimat. A jeśli nie…niech znają tę pozycję tylko po to, by móc wiedzieć, dlaczego im się nie podoba. Bo J.K. Rowling zrobiła coś niesamowitego, zbudowała świat współistniejący, z opowieściami, legendami, przysłowiami, językiem. Jest tak realny, że aż namacalny. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to musi wiedzieć, dlaczego.

 

Z Książką “Harry Potter. Podróż przez historię magii” kupiłyśmy też “Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć” i “Baśnie Barda Beedl’a”. Wszystkie wydane nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Autorką jest  J.K. Rowling, a zatem ponownie wkraczamy w świat niesamowitych historii!

Pozostałe dwie książki, w porównaniu z “Podróżą przez historię magii”, są wydane skromnie, ilustracje są czarno-białe, ale piękne, szczegółowe i intrygujące.

“Baśnie…” – występują w filmie i w książkach o Harrym – opowiada o nich Ron, dziwiąc się Hermionie i Harremu, że ich nie znają, bo on na tych baśniach się wychował – tak, jak mugole wychowali się na opowieściach o  Czerwonym Kapturku i Kopciuszku.

Baśni jest pięć. Przykładowo “Czarodziej i skaczący garnek” to mądra opowiastka o tym, jak ojciec nauczył syna współczucia do istot i ludzi słabszych, cierpiących, w potrzebie. Lekka, krótka i z morałem. Napisana tak, że 6-latek jest w stanie pojąć sens przekazu. Dodatkowym smaczkiem książki są dopiski Albusa Dumbledora – przybliżające nam życie i poglądy czarodziejów.

Książka “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, w naszym domu wydanie z ilustracjami Tomislava Tomica – jest skromniejsza w porównaniu z wydaniem kolorowym i ilustrowanym, bo takie też powstało. Zrobione na wzór książek, które czytali mali czarodzieje w Hogwardzie. Przyciąga niesamowitymi opisami zwierząt. Jak żyją, gdzie można je znaleźć, co lubią i jak się nimi opiekować. Została nawet nakreślona skala trudności zajmowania się zwierzętami! Wszystko opisane tak realistycznie, że nawet dorośli czytają z zaciekawieniem.

I już na koniec – dlaczego warto kupić te książki, nawet jeśli nie zamierzasz ich przeczytać? Otóż…

Na książkach “Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć”  i “Baśnie Barda Beedl’a” jest informacja: całkowity dochód ze sprzedaży tych tytułów jest przeznaczony na Lumos i Comic Relef.

Co to jest?

Lumos – znacie to zaklęcie z książek? Zaklęcie, które oświetla nawet najbardziej mroczne miejsca. Lumos to organizacja charytatywna stworzona przez J.K Rowling, pomagająca dzieciom z domów dziecka. Lumos powstał, by poprawić system opieki socjalnej i edukacji, zmieniać postawy, pomagać dzieciom przenieść się z domów dziecka do rodzin zastępczych. Wszystko po to, by do 2030 roku żadne dziecko nie musiało mieszkać w takim domu.

Comic Relef organizacja charytatywna pomagająca dzieciom, finansująca i organizująca szereg projektów, mających na celu niesienie szeroko rozumianej pomocy potrzebującym w Wielkiej Brytanii i Afryce. Coś na kształt naszej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na pożegnanie zdradzę Wam coś…

Dziewczyny wierzą, że ja ich mama jest czarodziejką. Umiem drapać nosem po policzku, znikają mi uszy i potrafię oderwać kciuk od reszty  dłoni i nim pomachać. Tylko cicho…mugole nie mogą o tym wiedzieć. 😉

3magia3magiaa(1)5magia6magia1magia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s