Niesamowita Natura!

Uwielbiamy książki o zwierzętach. Zawsze w domu mamy jakąś pozycję opowiadającą o ich życiu. W taki sposób trafiłyśmy na wydawnictwo Tata Robi Książki.

Z trzech niesamowitych książek o zwierzętach, jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dwóch: „Niesamowita Natura – mity i stereotypy” oraz „Niesamowita Natura – Zdumiewające przyjaźnie”.

W „Niesamowita Natura – mity i stereotypy” ((Pavla Hanáčková i Linh Dao) poznajemy 80 mitów i wyjaśnień – historyjek na temat zwierząt.

Czy struś chowa głowę w piasek? Czy to mit czy stereotyp? Na czym polega różnica.

Strusie tak naprawdę nie chowają głowy w piasek, w obliczu zagrożenia kładą się płasko na ziemi. Gdyby schowały głowe, to jak by oddychały?

Czy nietoperze to wampiry? Dlaczego ludzie tak o nich mówią?

Ludzie uważają, że nietoperze to krwiopijcy. To prawda, nietoperze piją krew, ale nie ludzi, a zwierząt. I nie wszystkie, a tylko 3 gatunki z 1300, które żyją na Ziemi!

Czy węże to  złe i mściwe gady?

Węże, tak jak większość stworzeń, atakują człowieka tylko wtedy, gdy czują zagrożenie lub głód. Tak naprawdę węże boją się ludzi i wolą się trzymać od nas z daleka!

Czy osły to leniwe stworzenia? Czy faktycznie są głupie?

Osły to bardzo pracowite małe koniki, wożą ludzi, przenoszą ciężkie ładunki i już starożytni Egipcjanie korzystali z ich pomocy! Głupie – nie, osły nie są głupie! Są mądre, w sytuacjach zagrożenia nie uciekają na oślep, starają się rozeznać w sytuacji i dopóki nie poczują, że zagrożenie minęło, nic ich nie przekona do dalszej drogi.

Druga książka „Niesamowita Natura – Zdumiewające przyjaźnie” (Pavla Hanáčková i Linh Dao) zawiera 15 opisów zwierząt i roślin, które się przyjaźnią. W świecie zwierząt przyjaźń zawsze wiąże się z obopólną korzyścią. Każdy każdemu robi przysługę z wspólnego życia: antylopy i pawiany, hipopotamy, które mają swoich prywatnych czyścicieli, leniwce, mimo, że mało się ruszają, znajdują przyjaciół! To fantastyczne, że zwierzęta tak różne mogą żyć razem i dbać o siebie.

Czytamy więc, poznajemy zwyczaje, rozwiązujemy zagadki zachowań różnych stworzeń i uczymy się znaczenia dwóch słów: mity i stereotypy. Ilustracje, mimo, że są takie typowe bajkowe (osobiście wolę fotografie), bardzo trafnie oddają treść książki i przemawiają do małych główek. Książki są krótkie, szybko się je czyta, informacje są napisane tak, aby już kilkulatek  je zrozumiał.

Książka aktywuje ciekawość, zachęca do poszukiwań, zadawania pytań – jak zwierzęta naprawdę wyglądają, jak funkcjonują? Najważniejsze jednak jest to, że dzięki nim przybliżamy dzieciom naturę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s