A ja nie chcę być księżniczką!

Książka, którą kupiłyśmy ponieważ zaintrygował nas tytuł. Po przeczytaniu zastanawiam się czy Pan Grzegorz nie poznał przypadkiem mojej córki?

Znacie takie dziewczynki? Które nie lubią różu? Nie lubią lalek Barbie? Interesują się zupełnie czymś innym, niż większość dziewczynek?

Ja znam. Mało tego, taką dziewczynkę mam w domu i muszę podołać jej wychowaniu. Ta mała istotka ma siostrę bliźniaczkę. Obie różnią się od siebie jak ogień i woda. Jedna codziennie chodzi w różowym, wszystko jest słodkie, kochane i cudowne, druga jest karateczką, nie lubi różu, a jej ulubionymi zabawkami są resoraki i klocki lego. Sięgnęłyśmy po tę pozycję, aby jedna siostra mogła zrozumieć drugą.  I żeby ta druga zrozumiała, że odmienne zdanie i gust też są fajne.

A ja nie chcę być księżniczką!, Grzegorz Kasdepke, wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Książka zaczyna się od przedstawienia małej Marysi – dziewczynki, która uwielbia bawić się w smoka. Cała rodzina bawi się z Marysią – mama jest księżniczką, tata rycerzem, a dziadkowie muszą leżeć na podłodze i udawać kości poległych rycerzy. Babcia i rodzice nie mogą się nadziwić, czemu ta mała, wesoła dziewczynka nie chce być księżniczką. Tylko dziadek ma pewne podejrzenia…

„A ja nie chcę być księżniczką” to krótka, bardzo wesoła opowiastka, z przepięknymi ilustracjami Pani Emilii Dziubak. Świetnie oddany humor, postacie tak pięknie namalowane, że można wyczuć ich charaktery. Książka napisana jest lekko,  zabawnie i z przesłaniem.

A to przesłanie jest bardzo ważne. Zawsze bądź sobą! Bądź wierny swoim uczuciom, nie zmieniaj zdania pod naciskiem innych. Nieważne, czy nosisz różowe sukienki czy niebieskie spodnie dresowe, czy chodzisz na balet, czy na karate. Jeśli robisz to, co lubisz, rób to dalej! Każdy ma prawo być tym, kim chce i nikt nie ma prawa mu niczego narzucać.

Uczenie tolerancji i szacunku od najwcześniejszych lat jest bardzo ważne. Buduje w dzieciach przekonanie o tym, że mają wpływ na własne życie, na wybory i nie muszą czekać, aż ktoś im powie, co mają w życiu robić. Ta decyzyjność daje im siłę!

Na ostatniej stronie Pan Grzegorz opowiada nam, dlaczego napisał tę książkę. Dziękujemy Panie Grzegorzu, udowadnia Pan, że każda książka może mieć przesłanie, nawet najkrótsza i najbardziej zabawna.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s