Hello Ruby. Programowanie dla dzieci.

W pierwszej chwili po przeczytaniu, pomyślałam, że dla nas, dzieci lat ’80 i ’90, ta książka byłaby niezrozumiała, gdyby istniała wtedy, oczywiście. Zmieniam jednak zdanie. Ta książka jest uniwersalna. Skąd te skrajne myśli? Spieszę z wyjaśnieniem.

„Hello Ruby. Programowanie dla dzieci” (Linda Liukas, wyd. Sierra Madre to książka absolutnie wyjątkowa, przemyślana i napisana z pomysłem. Bohaterami są postaci, które reprezentują znane nam już technologie, przykładowo lis to Firefox, pingwin to Linux,  roboty to nic innego jak Android, a główna bohaterka Ruby to język programowania. Autorka fantastycznie buduje postaci na cechach charakterystycznych dla tego, co one reprezentują i pozwala zaprzyjaźnić się z nimi, zanim dzieci  dowiedzą się, z czym naprawdę mają do czynienia.

Książka opowiada historię dziewczynki o imieniu Ruby, która musi rozwiązać zagadkę i odnaleźć ukryte, cenne kamienie. Ruby jest bardzo dokładna i postępuje według określonych zasad. Dzieci, czytając muszą zrozumieć, dlaczego Ruby zachowuje się w określony sposób. Zachowanie Ruby jets doskonałym przykładem na to, jak należy formułować wskazówki lub instrukcje (pisać kod?), aby był on zrozumiałe i pozwoliły działać prawidłowo. Ruby planuje, analizuje, buduje i jest w tym bardzo dobra. Podczas swojej przygody poznaje innych bohaterów, którzy pomagają jej rozwiązać problemy, które napotyka na swojej drodze.

Oprócz prostej historii książka zawiera część edukacyjną, zeszyt ćwiczeń, gdzie znajdziecie dziesięć problemów do rozwiązania. Podczas szukania odpowiedzi, ćwiczyć będziecie z dziećmi tworzenie sekwencji, dekompozycję czy rozpoznawanie wzorców. Brzmi dla laika dosyć poważnie, ale wierzcie mi, autorka znalazła sposób, by te pozornie trudne rzeczy przedstawić na prostych, życiowych przykładach. Książka jest nie tyle o programowaniu, co o logicznym myśleniu!

„Hello Ruby” napisana jest niezwykle czytelnie, co nie dziwi mnie wcale, ponieważ autorką jest programistka! Linda Liukas pochodzi z Finlandii, jest nie tylko inżynierem IT, ale także ilustratorką. Linda to postać znana w świecie programowania nie tylko jako programistka i pisarka, ale także jako założycielka Rail Girls, organizacji, która uczy kobiety podstaw programowania. To postać wyjątkowa i niezwykle optymistyczna!

Uwielbiam jej styl i mam nadzieję na więcej takich książek jak „Ruby”.  Kto wie, może i ja w końcu nauczę się programować?

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s