Ignatek, czyli każdy chce mieć przyjaciela.

„Ignatek” (Paweł Pawlak, wyd. Nasza Księgarnia) to książka niestandardowa.

Przyznajemy się – oceniamy książki po okładce. Pierwszy rzut okaz i wiemy, czy chcemy po nią sięgnąć. Mnie okładka zaskoczyła – jak to, książka dla dzieci i z kościotrupem? Czarna? Na bank będzie to smutna historia! Sprawdzam!

Mały Ignatek zaskakuje, owszem jest umarły, ale marzy o tym, by mieć przyjaciela. Po drugiej stronie jego świata jest równoległy, całkiem inny świat żywych. I uwaga, to właśnie tam mały Ignatek odnajduje przyjaźń! A może raczej to mała dziewczynka, której właśnie wypadł ząb, odnajduje jego? Ignatek jest szczęśliwy, mała dziewczynka też. Poznają swoje światy i mimo, iż tak bardzo one różnią się od siebie, to jednak mają wiele podobieństw. Bo jeśli byłyby tak różne, to czy tych dwoje szukałoby tego samego?

Książka ma ciekawie wykonane ilustracje. Zupełnie jakby ktoś wyrywał  fragmenty z kolorowych kartek papieru i poukładał z nich obrazki, a następnie dodał różne materiały o innej fakturze. Z pozoru nie pasujące do siebie, jednak złożone w całość uzupełniają się. Przyciągają wzrok i są urocze.

Przyjaciela można znaleźć wszędzie, czasem całkiem nieoczekiwanie. Nietypowo opowiada o tym ta książka. Otwartość i tolerancja to kluczowe wartości. Całkowita akceptacja tego, że Ignatek nie jest typowym dzieckiem, a dziewczynka nie jest typowym kościotrupkiem to klucz do ich przyjaźni.

Biorąc tę książkę do ręki, zastanawiałam się, jaka czeka nas za przygoda. Zadawałam sobie w głowie masę pytań. Jak to możliwe, że moje córki nie zadały ani jednego? Nie zapytały:

  • mamo, ale czy to możliwe?
  • jak to się udało?

To proste. Świat dziecka i przyjaźń nie znają granic!

Wy też nie znajcie granic! Czytajcie niestandardowe książki. 😉 

Lui.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s