Żubr Pompik, letni zmierzch – w sam raz na wakacje!

Moje miejsce to Podlasie. Podlasie to lasy. Lasy to Puszcza Białowieska. A Puszcza… to żubry. A jak żubry, to Pompik! 

„Żubr Pompik. Letni Zmierzch” (Tomasz Samojlik, wyd.Media Rodzina) to pierwsza książka z serii przygód młodego żubrzyka, która trafiła w nasze ręce. Jakże ja się cieszyłam widząc tę książkę na półce księgarni. Taka wydaje mi się nasza – polska, podlaska, domowa nawet!

Dla mnie, Podlasianki, żubr Pompik jest naszą lokalną maskotką. Jeśli chcecie poznać żubrzyka, jedźcie koniecznie do Białowieży, idźcie na na spacer po Puszczy. Tam podejrzycie stado. Ale zanim się wybierzecie na wschodnie krańce naszego pięknego kraju – sięgnijcie po tę książkę lub książki, rzecz jasna.

Opowieści o Pompiku to świetnie napisane i zilustrowane książki. Tomasz Samojlik jest biologiem, ilustratorem i pisarzem (w jednej osobie!) i potrafi  wspaniale opisywać życie zwierząt. W sympatyczny i charakterystyczny dla siebie sposób tłumaczy młodym czytelnikom zwyczaje leśne, stadne i cały mechanizm Natury. Wykorzystuje do tego pocieszne postaci: młodziutkiego żubra Pompika, jego młodszej siostry Polinki i bardzo poważnych, dorosłych żubrów takich jak Pomruk i Porada. A w lesie zawsze tyle się dzieje! Dzięki uchylonej przez pisarza furtce zaglądamy i podglądamy życie dzikich stworzeń, trochę bywamy z nimi dziećmi, a trochę uczymy się o nich przez obserwację. W tej książce podglądamy, co rodzina żubrów robi latem. Jakie przygody mogą spotkać młode cielaczki w piękną, letnia noc, kogo można spotkać na polanie i dlaczego łoś jest smutny?

Jeśli kochacie naturę, pokochacie też atmosferę tych opowieści. Jest w nich prostota i dobro. To, czego w książkach dla dzieci nie może zabraknąć. 

Ach, zapomniałabym – rodzina żubrów została tak mocno pokochana przez polskich czytelników, że doczekała się ekranizacji! Możecie oglądać Pompika w tv! 

Do zobaczenia w Białowieży? 😉

Aga

Jedna myśl w temacie “Żubr Pompik, letni zmierzch – w sam raz na wakacje!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s