A czy Ty wiesz, kim NAPRAWDĘ jest Twoja babcia? / Babcia rabuś.

Podróżując, często zaglądamy do księgarni w innych miastach i szukamy perełek. Wiadomo, że książki z innej części Polski smakują inaczej, prawda? W tym roku, we Wrocławiu upolowałyśmy babcię. 😉 

„Babcia rabuś” (David Walliams, ilustracje: Tony Ros, wyd. Dom Wydawniczy Mała Kurka). W pierwszej chwili obawiałam się objętości książki, tego czy dziewczyny dadzą radę nadążyć za wątkiem, ale… córki dały radę! Wciągnęła je opowieść o babci i jej wnuczku.

Czytaliśmy „Babcię” w samochodzie, jeżdżąc z jednego miejsca w drugie i w drodze powrotnej. Cztery godziny czytania na głos! Naprawdę podziwiam Agę, które na naszym kanale czyta Wam książki. Praca głosem potrafi być wyczerpująca… Wracając jednak do książki – są tacy autorzy i należy do nich David Walliams, którzy potrafią ubierać poważny przekaz w otoczkę żartobliwości. Taka jest ta książka, lekka, pełna zabawnych sytuacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji, a zarazem poruszająca ważny temat – starość, a dokładniej starość w rodzinie. Dla mnie wątek szczególnie istotny, ponieważ moje córki mają 100-letnią prababcię, która nie jest typową starowinką, a osobowością przez duże „o”. To kobieta z werwą, pełna życia, zabawna i skora do żartów. Wyjątkowa postać w  naszej rodzinie.

Starość to temat bardzo delikatny. Mówimy o różnicy miedzy pokoleniem starszych a młodszych, która może być przepaścią. Ale nie musi! Bohater książki, Ben zwany przez babcię Bennym to już jedenastoletni chłopak, którego starowinka zwyczajnie nudzi. Tytułowa babcia uwielbia kapustę, scrabble i kryminały. Oboje są na siebie skazani w każdy piątek, kiedy rodzice chłopaka z zapamiętaniem śledzą niesamowity „Taniec najsławniejszych sław”.

Pewnego wieczoru babcia podsłuchuje rozmowę i dowiaduje się, że wnuczek uważa, że jest NUDNA. Postanawia więc zmienić ich wspólne spędzanie czasu w niesamowitą przygodę. Wkrótce chłopak odkrywa cenne klejnoty, a babcia odsłania przed nim swoje drugie oblicze!

Sytuacji komicznych jest niemało, babcia ćwicząca jogę w samej bieliźnie, podróż skuterem inwalidzkim po autostradzie, występ Bena na scenie lub babci kapuściane gazy! Podczas zaskakujących akcji wnuczek przypomina sobie, że kiedyś jego babcia była najukochańsza i wcale go nie nudziła, a dzięki niesamowitemu planowi wykradnięcia Klejnotów Koronnych zbliża się do niej jeszcze bardziej. Babcia z wnuczkiem poznają się na nowo, a Benny dostaje od niej  to, czego najbardziej potrzebuje – akceptację.

Ten czas to niezwykła przygoda, kończąca ich wspólną wyprawę przez życie, bo ostatecznie nadchodzi moment, kiedy babcia musi odejść na zawsze.

Książka jest świetna, podczas czytania w podróży wciągnęła nawet mojego męża! Chociaż zakończenie jest smutne, to książka zostawia po sobie pozytywne wspomnienia. Ta fantastyczna historia pomoże Wam porozmawiać z dziećmi o starzeniu się, szacunku i stracie.

Podsumowanie

+ ważny temat

+ poczucie humoru

+ ciekawa, niepowtarzalna fabuła

Już wcześniej Aga wciągała Was w świat Davida Walliamsa i jego bohaterów, zajrzyjcie do nich koniecznie!

Lui

 

Inne książki Davida Walliamsa na naszym blogu:

4 myśli w temacie “A czy Ty wiesz, kim NAPRAWDĘ jest Twoja babcia? / Babcia rabuś.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s