„Tyczka w Krainie Szczęścia”. Czy będzie szczęśliwa?

„Tyczka w Krainie Szczęścia” (Martin Widmark, ilustracje: Emilia Dziubak, wyd. Mamania) to prosta opowieść o miłości, przyjaźni i o nadziei, która mimo przeciwności nie znika.

Tyczka to mała dziewczynka, która niespodziewanie trafia do Krainy Szczęścia. Wszystko tu jest zaskakujące i piękne, magiczne. Robaczki, które w rzeczywistym świecie są maleńkie, w Krainie Szczęścia są wielkości Tyczki. Żuk, Pan Jacobi, pokazuje dziewczynce wszystkie ciekawostki i stara się na każdym kroku uszczęśliwić gościa. Z czasem okazuje się jednak, że choć miejsce jest fascynujące, nie jest idealne.
Nie wszystko złoto, co się świeci!
Kraina Szczęścia posiada mroczną tajemnicę – szczęście w Krainie Szczęścia jest ograniczone. Po upływie jednego dnia okrutny Krab bierze bierze wszystkie dzieci trafiające do Krainy Szczęścia w niewolę! I choć sytuacja jest trudna, Julia, czyli nasza tytułowa Tyczka, odnajduje coś, czego znaleźć się nie spodziewała – spotyka swojego zaginionego brata. Postanawia uratować jego, siebie i wszystkie dzieci Krainy Szczęścia.

Zanim sięgnęłam po tę książkę, czytałam różne opinie na jej temat. Mnie „Tyczka” zaskoczyła. Książka jest niejednoznaczna, napisana trochę tak, jakby opowieść była wyrwana z kontekstu. Czułam niedosyt, a jednak zrobiła na mnie wrażenie. Historia dziewczynki szukającej swojego ukochanego brata, trzymającej się nadziei, jak ostatniej deski ratunku, walczącej o powrót domu, chwyciła mnie za serce.

Z drugiej jednak strony myślę, że książka jest za poważna dla kilkulatków, skierowana jest raczej do starszych dzieci. Mimo, że Widmark pisze pięknie, całość jest za trudna dla maluchów.

 

Podsumowując:

+ ciekawa, oryginalna  historia

+ piękne ilustracje

+ pozytywne zakończenie

— zbyt trudna dla młodszych dzieci

 

Lui.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s