My day / Mój dzień

Mieszkamy w Kalifornii od kilku miesięcy i jest to dla nas ogromne wyzwanie. Samuel zaraz po przeprowadzce wyruszył do szkoły. Właściwie został wrzucony w obcobrzmiące środowisko i cóż, musiał jakoś przetrwać. Wciąż musi. Wszyscy mówią, że dzieci po prostu chłoną języki, ale z mojej perspektywy każde nowe słowo, zdanie, każde zapamiętane wyrażenie to krok ku lepszej komunikacji. A zatem pomagam mu, jak mogę – całe lato powtarzamy słówka i czytamy książki. W tutejszej bibliotece można wypożyczyć sto (sto!) książek na raz, więc korzystamy – bierzemy „na kilogramy”, tyle ile damy radę unieść. I czytamy, czytamy, czytamy…

Zazwyczaj są to książki z serii „I can read” (tł.potrafię czytać) – polski odpowiednik to seria książek „Czytam sobie” – proste historie, na poziomie 1 jest niewiele tekstu i duże litery doskonałe dla początkującego czytelnika. Czasem sięgamy też po inne pozycje i raz na jakiś czas zdarzają się w naszym wypożyczonym zbiorze takie, o których warto opowiedzieć.

„My day” (tł. mój dzień) (Sindy McKay; il. Meredith Johnson, wyd. Tresure Bay Inc.) to bardzo sympatyczka książka o tym, jak przebiega dzień chłopca od poranka aż do pójścia spać. Nasz bohater przeżywa dzień ze swoimi przyjaciółmi – zaczyna ze słońcem, kończy z księżycem, a w między tymi spotkaniami wydarzają się zupełni zwyczajne rzeczy – chłopiec wstaje z łóżka, ubiera się, jedzie do szkoły,  tam uczy się, je lunch z kolegą, a kiedy wraca do domu, czeka na tatę i po wieczornym posiłku szykuje się do odpoczynku. Wszystko opowiedziane jest prostym, lekkim językiem. Tekst jest rymowany, a dzieci to kochają! Łatwo jest im odczytać, a czasem skojarzyć słowo, które jest dokończeniem zdania. Książkę uzupełniają przyjemne ilustracje prezentujące treść książki.

To bardzo dobra publikacja do ćwiczenia języka. Dobra dla maluchów i trochę starszych dzieci, uczących się samodzielnego czytania.

 

Podsumowanie:

+ przyjazne ilustracje

+ prosty tekst

+ temat bliski dzieciom

+ pozytywne emocje

— brak

Aga

2 myśli w temacie “My day / Mój dzień

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s