#angielski / If Kids Ruled the World – Gdyby dzieci rządziły światem.

Kontynuując naszą przyjaźń z lokalną biblioteką, wpadliśmy na kolejną zabawną książkę.

„If Kids Ruled the World” (Linda Bailey, il. David Huyuk, wyd. Kid Can Press Ltd.), czyli po polsku – gdyby dzieci rządziły światem. Co wtedy? Jak wyglądałby świat? Zaglądamy! 

Przede wszystkim każde dziecko codziennie miałoby urodziny, a lekarz radziłby zjadać tort urodzinowy, żeby mieć dużo siły! Wszystkie łóżka na świecie służyłyby do zabawy, potwory bałyby się dzieci, a nie odwrotnie, a każda dziewczynka mogłaby być księżniczką. Nikt nie nakazywałby niczego, a już na pewno kąpieli, bo przecież od tego są jeziora, żeby w nich się kąpać, a szkoła… szkoła byłaby dokładnie taka (ciekawe, że by była!), jaką byś sobie wymarzył / wymarzyła – mogłaby to być szkoła cyrkowa, szkoła wróżek lub robotów. Ale najważniejsze i najciekawsze jest na końcu książki – gdyby dzieci rządziły światem, dorośli, nawet ci, którzy mają 106 lat, nigdy nie zapominaliby jak się bawić!

Książka służy zabawie i fantazjowaniu, a najlepiej wspólnemu fantazjowaniu. Kiedy czytaliśmy, mój syn komentował każdy pomysł, z niektórymi się nie zgadzał, a niektóre go bawiły. On sam uwielbia zmieniać pomysły na to, jak wyglądać będzie świat przyszłości. Jego wizje zmieniają się, ale zawsze uwzględnia w nich ludzi biedniejszych, słabszych i pokrzywdzonych. Przy okazji tej książki mieliśmy okazję porozmawiać o jego pomysłach i pomyśleć, jak je zrealizować.

Mnie takie książki i rozmowy wzruszają,  intrygują. Ta myśl, że dzieci, oprócz tego, że dzieci marzą o szalonych rzeczach jak podróżowanie statkiem pirackim, najbardziej pragną, żeby otaczający ich dorośli nie zawsze byli… dorośli! Marzenie o tym, by rodzice i dziadkowie nigdy nie zapomnieli jak się bawić, wydaje mi się ich największym pragnieniem. Dzieci kochają te chwile, kiedy dorośli zapominają się na chwilę, wygłupiają się i na twarzy zamiast zmartwionej miny pojawia się uśmiech. I co ważniejsze nawet – są z nimi tu i teraz.

Tego Wam przy okazji tej książki z całego serca życzę. Niech to ostatnie dziecięce marzenie stanie się Waszym codziennym wyzwaniem! Moim jest „na stówę”! 😉

 

Podsumowanie:

+ ciekawy temat

+ inspirująca do rozmów z dzieckiem

+ ładne ilustracje

— minusów nie znalazłam

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s