PrzyTulanki – książka do przytulania!

Jakiś czas temu wspominała o książce, która powstała przede wszystkim z potrzeby serca – jej sprzedaż miała, w zasadzie wciąż ma zapewnić małej Tosi środki na leczenie. Więcej o tej akcji przeczytacie we wpisie „Kreatywna pomoc-PrzyTulanki”.

My tę książkę kupiliśmy i przeczytaliśmy. Nie tylko ze względu na cel, ale także dlatego, że wydała mi się niezwykle ciepła i serdeczna. Czy pierwsze wrażenie mnie zmyliło? Absolutnie nie.

„PrzyTulanki” to praca zbiorowa. Znajdziecie w niej kilka opowiadań i wierszy napisanych przez polskich pisarzy i poetów oraz ilustracje wykonane przez różnych ilustratorów. Książka jest bardzo ładnie wydana – twarda okładka, solidny papier, dbałość o szczegóły. Choć jest to książka wydana z myślą o celu charytatywnym, nie różni się niczym od książek wydawanych w celach komercyjnych.

Jeśli jeszcze nie kupiliście tej książeczki, głównie w obawie o treść, to uspokajam, możecie śmiało zamawiać. Nie tylko wygląd książki jest w porządku, treść jest nawet lepsza. Wszystkie opowiadania i wierszyki nawiązują do tytułowej ulicy Tulanki. Bohaterowie mieszkają w okolicy, są sąsiadami. Historie dotyczą dzieci i dorosłych, którzy tworzą sąsiedzką społeczność. Opowiadania są spójne i poruszają tematy życia codziennego, funkcjonowania jako wspólnota. Nie zawsze są to jednak tematy tradycyjne, oczywiste jak szacunek do starszych czy troska o innych. W opowiadaniach pojawiają się coś więcej, bohaterami są różni ludzie – staruszkowie, dziewczynka na wózku inwalidzkim, dziewczynka o niezwykłym nazwisku czy osoba chorująca na padaczkę. Problemy są bardzo elegancko wplecione w codzienność, różnice między ludźmi przedstawione są jako sprawy normalne, a problemy jako sytuacje do rozwiązania.

Bardzo mi się ta książka podoba. To zbiór sympatycznych treści pomagających budować empatyczną postawę u dzieci, doskonały materiał do rozmów o ludziach, problemach i normach społecznych. Ze względu na ich pozytywny charakter, to także bardzo dobra książka do czytania przed snem. A po czytaniu zostaje już tylko jedno… przytulanki! 

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s