Bajki La Fontaine’a

Są tacy artyści, których trzeba znać. Są takie zbiory, które trzeba mieć. 

Z okazji urodzin nasz syn wśród garści zabawek i datków na poczet zbiórki na „prezent marzeń” (wciąż zastanawia się, co nim będzie), otrzymał od dziadka książkę, a raczej księgę. Księga jest to wybitna, ciężka jak, powiedziałabym cegła, ale gorzej, jak dwie cegły najpewniej. Ogromna i nieporęczna. Cudowna!

Ta księga to zbiór bajek Jeana de La Fonteine’a (wyd. Dragon). Przepięknie wydane 600 stron oprawionych w grubą twardą oprawę, okraszone eleganckimi szkicami Gustawa Dore’a to coś szczególnego.

To jedna z tych książek, które czyta się po trochu, wraca się przez lata i pokazuje kolejnym pokoleniom. Nasz syn wziął książkę w ręce i trochę zdumiony a trochę onieśmielony przyglądał się jej ciekawie. Zaczęliśmy czytanie. Słuchał, oglądał. Kiedy odłożyliśmy na stół, uznał, że to dobre miejsce, bo łatwo do niej wrócić. To takie ciekawe, że można tak zwyczajnie wrzucić książkę w krajobraz dnia codziennego.

O treści, wnętrzu książki w zasadzie nie trzeba pisać. Te bajki znają wszyscy! Czytaliśmy je w szkole. Bajki to utwory, których najczęściej bohaterami są zwierzęta, a ich cechy prezentują wyostrzone cechy ludzkie (okrutny lew czy chytry lis) i które zawsze zawierają morał. Bajki mają na celu uczyć, pokazywać różnorodność natury ludzkiej, udowadniać, że ludzie, choć różni, mogą żyć i funkcjonować w jednym społeczeństwie.

Jeśli szukacie wyjątkowego prezentu dla dziecka, takiej książki na całe życie, śmiało możecie sięgnąć bo tę „cegłę”. Warto ją mieć na półce, a zazwyczaj po takie publikacje nie sięga się, gdy szuka się czegoś do „poczytania”. W zasadzie tylko dobra okazja sprawi, że taka księga zjawi się w Waszym domu.

A zatem – do dzieła, szukajcie okazji! 😉

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s