„7 nawyków szczęśliwego dziecka” (Sean Covey, ilustracje: Stacey Curtis, wyd. Znak) to książka, na którą trafiłam przypadkiem. Zatem potwierdzam coś, co najpewniej wszyscy wiecie – dobrze jest czasem zajść do księgarni, żeby się tam zwyczajnie poszwędać, podotykać i poprzeglądać. Bo choć czasem jedynie szuka się inspiracji, jednocześnie próbując nie kupić połowy zawartości regałów, to zawsze w oko wpadnie coś, bez czego wyjść ze sklepu nie można. I tak było właśnie z tą książką.
„7 nawyków…” zainteresowała mnie z dwóch powodów. Po pierwsze okładka, oczywiście. Sposób, w jaki książka jest wydawana – twarda, solidna oprawa, jasne tło i te postaci… wszystko takie radosne, pozytywne! A po drugie tytuł, taki poważny, „psychologiczny” tytuł, wart najlepszego coacha. Zerknęłam więc do środka, a tam… bardzo ładne wnętrze! I wsiąkłam. Zaczęłam czytać, o czym książka jest, kto ją napisał i jaki miał cel. I bardzo mi się to wszystko spodobało. Postanowiłam przetestować książkę na synu. Wiedziała, że albo te treści „zaskoczą” albo wywołają opór. Kupiłam.
O czym jest „7 nawyków…”? To siedem krótkich opowiadań, których bohaterami są przyjaciele, zwierzęta leśne. Każdy z bohaterów jest ma swoje lepsze i gorsze cechy, każdy lubi coś innego i ma swoje problemy. Zwierzaki przyjaźnią się, pomagają sobie i razem się bawią. Czym wyróżnia się więc ta książka? Tym, że opowiadania są nie tylko ciekawe, ale także pouczające. Co więcej, autor przygotował tę książkę w taki sposób, by mogła stać się pomocą edukacyjną dla rodziców i nauczycieli. Na końcu każdego rozdziału jest notatka dla opiekunów, pytania pomocnicze dla dzieci i wskazówki, jak pracować nad dobrym nawykiem.
Jeśli jeszcze nie wiecie, nawyk kształtuje się przez dwadzieścia jeden dni, a zatem ważnym jest, by nie tylko dziecku coś wytłumaczyć czy pokazać, ważniejsze nawet jest, by nowe zachowania utrwalać. Tylko w taki sposób pomożemy dziecku wejść o stopień wyżej na jego drabinie nowych umiejętności. Ta książka pomaga nam, opiekunom, nauczyć się, jak pomóc uczyć się dzieciom.
W książce znajdziecie opowiadania, które pomogą w:
- radzeniu sobie z nudą + braniu odpowiedzialności za własny czas
- nauce oszczędzania i planowania wydatków
- nauce planowania czasu – najpierw najważniejsze – najpierw praca, potem zabawa
- nauce strategii wygrana-wygrana i odpowiedzialności za decyzje
- ćwiczeniu empatii, słuchania i rozumienia innych
- pracy zespołowej
- równowagi w życiu – ważne jest to, co jest potrzebne dla ciała, serca, ducha i umysłu
A wszystko to podane w bardzo radosnej, sympatycznej formie. Kiedy zapytałam mojego syna, co myśli o tej książce, odpowiedział, że jest super. Z zaciekawieniem słuchał opowiadań, z powagą odpowiadał na pytania i co więcej – w życiu codziennym odnosi się do przeczytanych historii jako przykładu, jak rozwiązać problem lub zachować się w danej sytuacji.
Czy można chcieć od książki czegoś więcej? Mi wystarczy.
Polecam gorąco.
Aga