#Halloween / Los Gatos Black on Halloween

Przetaczamy się po książkach w stronę coraz tych mroczniejszych…

Dziś książka, która porusza temat Halloween z tej właściwiej strony, powiedziałabym. „Los Gatos Black on Halloween” (Marisa Montes, ilustracje: Yuyi Morales, wyd.Henry Holt and Company) to książka nawiązująca do tradycji. Wierszowa treść opowiada o tym, jak różne stwory i duchy gromadzą się na świąteczną potańcówkę. Z jednej strony jest mrocznie, trochę strasznie, bo lecą wiedźmy, nadciągają wilkołaki i wampiry. Z drugiej strony wiemy, że wszyscy martwi gromadzą się tego dnia, ponieważ to święto – Święto Zmarłych. Nam, Europejczykom znane doskonale i raczej nie kojarzone aż tak bardzo z wywoływaniem duchów (choć i gusła z „Dziadów” w pamięci niejednemu pewnie zapadły). Ta książka ma klimat meksykański. W Meksyku Święto Zmarłych to coś pomiędzy naszymi smutnymi obchodami a imprezową tradycją Halloween. Meksykanie odwiedzają groby, przynoszą jedzenie, bawią się i śpiewają. Wierzą, że zmarli tego dnia są z nimi. Ci zmarli to nie straszne duchy, to dusze ich najbliższych, a zatem spotkanie z nimi jest raczej radosne.

Wracając do książki. Na wspomnianej wcześniej imprezie świątecznej pojawiają się różne straszne stwory, ale najgorsze i najstraszniejsze przychodzą na sam koniec. Kiedy wszyscy są już dobrze rozbawieni, do sali wchodzą… dzieci! 

I taki jest finał. Dosyć zabawny, bo w Halloween to rzeczywiście dzieci bywają najstraszniejsze, ale tym samym rozładowujący tę mroczną atmosferę. 

Klimat książki jest trochę psychodeliczny, cmentarny, upiorny… ale ostatecznie ma pozytywny wydźwięk. Bo skoro to nie strachy są najstraszniejsze tylko dzieci, to aż tak źle z tymi straszydłami chyba nie jest? Nawet jeśli spotka się je na cmentarzu w Halloween… chyba? 😉

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s