„Kroniki Archeo – Oko węża”, czyli zagadka rodem z Bawarii.

„Kroniki Archeo. Oko Węża” (Agnieszka Stelmaszyk, ilustracje: Paweł Zaręba, wyd. Zielona Sowa) to już dziesiąty tom serii! To świadczy o tym, jak dobrze ma się literatura dziecięca, ale przede wszystkim młodzi Czytelnicy. Wspaniale jest wiedzieć, że dzieci i młodzież lgną, wracają, czytają i czekają na kolejne tomy przygód swoich ulubionych bohaterów.

Ja, przyznam szczerze, „Kroniki Archeo” dopiero poznaję. I jak widzicie, zaczęłam od części najświeższej. Dlatego być może moja ocena być może nie będzie do przyjęcia dla wszystkich. Ale na pewno opowiem o książce szczerze.

„Kroniki Archeo. Oko węża” to opowieść o rodzinie Ostrowskich i ich przyjaciołach, którzy wyruszyli na wakacje do Niemiec, do Bawarii, gdzie zamierzali zwiedzić kilka najbardziej popularnych miejsc i spędzić miło czas. Niestety, ich przeszłość i reputacja nie pozwala im złapać oddechu. Ostrowscy są bowiem ludźmi, którzy w swoim życiu mieli już wiele przygód, doskonale wiedzą, jak i gdzie szukać zaginionych skarbów, w jaki sposób odczytywać stare mapy, a przede wszystkim nie boją się zagadek. Pewnego dnia, podczas zwiedzania, porwana zostaje ich towarzyszka panna Ofelia, a w okolicy mają miejsce wydarzenia, które są niepokojące nawet dla miejscowej policji. Wszystko nawiązuje do tajemniczej śmierci bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha sprzed lat. Atmosfera zagęszcza się, gdy bohaterowie próbując rozwiązać zagadkę, wpadają w coraz większe tarapaty…

Szczęśliwie na koniec wszyscy się znajdują, nikt nie ginie, a zagadka, przynajmniej częściowo zostaje rozwiązana.

To, co podoba mi się w tej książce to kunszt pisarki. Agnieszka Stelmaszyk pisze świetnie, potrafi budować atmosferę, a sposób, w jaki buduje dialogi, często międzypokoleniowe, jest bardzo wiarygodny, język jest kulturalny, na poziomie. Spodobał mi się także pomysł na fabułę, ponieważ to jest taki trochę Indiana Jones (scena z wężami  bardzo mocno inspirowana),

indiana

ale z dzieciakami w roli głównej, a do tego jest prawdziwe miejsce, cudowny, bajkowy zamek i garść historycznych faktów. Niezwykle istotne jest tu jednak to, że naokoło tych dzieci są dorośli – cały czas wokół znajdują się rodzice,  wujkowie, ciotki, opiekunki. To ważne dla tej grupy wiekowej. Książka dedykowana jest dzieciom 9+, chociaż ja myślę, że nawet ciut starszym, a te dzieci wyrastają już ze świata, gdzie bohaterowie sami podróżują po świecie i w magiczny sposób nic im się nie dzieje. To już jest moment, kiedy czytelnicy poznają realny świat pełen zagrożeń, niebezpiecznych ludzi i tajemnic. Starsze dzieci powinny rozumieć, że świat jest pełen szarości i że ludzie, których poznają, mogą wydawać się dobrymi kompanami, ale mogą ich także oszukać, a nawet skrzywdzić. I tak jest w tej książce.

To, co mi się nie podoba, to powaga. Ta książka jest taka… ciężka, tajemnicza, pozbawiona dziecięcej radości. Najmłodsi bohaterowie wydają się być już zupełnie dorośli, wszyscy naokoło wciąż się czymś martwią. Ja wiem, że jest niebezpiecznie, jest porwanie, podejrzenia, że czyha na nich szaleniec i generalnie jest blisko śmierci, ale czy tak musi być? Czy w książce dla starszych dzieci nie ma już miejsca na zabawę, beztroskę i zwykłą radość? Tego mi zabrakło. Takiego luzu. Na chwilę chociaż.  I na koniec,  nurtuje mnie pytanie – dlaczego Ofelia nazywana jest panną, skoro jest mężatką?

Kroniki na pewno będą doskonałą lekturą dla fanów przygód i tajemniczych miejsc. Nie ma już magii, ale za to jest zagadkowa przeszłość, a ta bywa czasem nawet bardziej intrygująca, prawda?

Dla mnie „Kroniki Archeo. Oko węża” to książka dobra, poprawna, ale bez ekscytacji. Ktoś ma inaczej?

Aga

 

Za możliwość poznania przygód rodziny Ostrowskich dziękujemy wydawnictwu Zielona Sowa. 🙂

sowa 1

Posłuchaj fragmentów:

Część 1.

 

Część 2.

3 myśli w temacie “„Kroniki Archeo – Oko węża”, czyli zagadka rodem z Bawarii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s