Tomek w krainie kangurów.

Jakiś czas temu sięgnęliśmy po książkę przygodową, wyjątkową i znaną od pokoleń.

„Tomek w krainie kangurów” (Alfred Szklarski, wyd. MUZA S.A.).

Ta powieść  zaczyna się dawno temu,  na początku XX wieku (!) i jest początkiem cyklu powieści przygodowo – podróżniczych o Tomku Wilmowskim. Bohatera poznajemy jako czternastoletniego chłopca, ucznia warszawskiego gimnazjum, który wychowywany jest przez wujostwo. Chłopiec wyróżnia się wśród rówieśników nie tylko tym, że jest odważny, a nawet buńczuczny, ale przede wszystkim tym, że jest człowiekiem bystrym i pomysłowym, interesującym się światem. Tomek zostaje odebrany z domu wujostwa na prośbę ojca i wyrusza na spotkanie z nim. Jego opiekunem jest przyjaciel ojca Jan Smuga, który z czasem staje się także autorytetem i przyjacielem Tomka. Nasz bohater, wraz z ojcem i jego przyjaciółmi wyruszają do Australii w poszukiwaniu zwierząt, które następnie mają trafić do ogrodów zoologicznych.  Podczas tej niezwykłej podróży zdarza się cała masa przygód – od poznawania kultury i zwyczajów mieszkańców nowego kontynentu, przez zabicie tygrysa, zgubienie się na pustyni aż po uratowanie zaginionej dziewczynki i zyskanie przyjaciela w postaci oswojonego psa dingo.

Książka ta to jednak nie tylko naszpikowana przygodami opowieść, to także niesamowite źródło informacji. Przez całą podróż Tomek uczy się o kontynencie, zwierzętach na nim żyjących oraz o zwyczajach ludzi, których spotyka na swojej drodze. Nie raz musi wykazać się nie tylko wiedzą, ale także empatią i cierpliwością, żeby nie wpaść w tarapaty. Alfred Szklarski nie szczędzi też opisów – kiedy bohaterowie pojawiają się w nowych miejscach, poznajemy je bardzo dokładnie. Autor opisuje krajobrazy, rośliny, przebywane szlaki, jego bohaterowie opowiadają o polskich podróżnikach, którzy wcześniej przebywali australijskie bezdroża.

Ta książka to wspaniała opowieść, która niezwykle poszerza horyzonty i wyobraźnię – buduje inny obraz świata. Urzeka mnie w nie także, że Tomek wciąż do swojego ojca mówi „tatusiu” i ma ogromny szacunek do starszych. Książka do innych narodowości i kultur odnosi się w sposób tradycyjny w pewnym sensie –  z dystansem i szacunkiem. I o ile jej początek jest trudny, bo jest to moment w historii Polski szczególny (1902r.) i relacje Polaków z zaborcami są… niezbyt przyjacielskie, o tyle relacje naszych bohaterów z ludźmi z innych krajów są zwyczajne, jeśli można tak to ująć. Ta książka to bardzo ciekawy punkt wyjścia do rozmów o historii Polski także. Oprócz pierwszej części książki, gdzie poznajemy bohatera, który znajduje się w Warszawie i walczy  swoją polskość, często też poznajemy opinie innych ludzi na temat sytuacji, w jakiej znajdują się w tym czasie Polacy. Opowiedziane są historie ludzi, którym udało się uciec z kraju i znaleźć schronienie w innych częściach świata, słuchamy ich zwierzeń o tym, jak bardzo tęsknią za Warszawą i jak mocno chcieliby wrócić. Bohaterowie opowiadają nam o swoich marzeniach związanych z domem, który pozostał już tylko w ich wspomnieniach i marzeniach. Znając historię wiemy, że te marzenia nigdy się nie spełniły. Wojny całkowicie zniszczyły Polskę i przez następne kilkadziesiąt lat nasz kraj spotkało więcej złego niż dobrego.  I choć w książce o tym nie ma, perspektywa i punkt odniesienia jest ciekawy.

Warto podrzucić tę książkę trochę starszym dzieciom i młodszej młodzieży, a potem porozmawiać z nimi o tym, w jakim momencie  historii powstała. A tak zupełnie już książkowo – warto im tę książkę polecić, bo jest zwyczajnie ciekawa. My czytaliśmy ją etapami z moim siedmiolatkiem i choć opisy chwilami go nużyły (ale ile poznaliśmy nowych roślin!), to mieliśmy z tej książki niezłą frajdę. 

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s