#angielski / When I grow up

„Picture books”, czyli w wolnym tłumaczeniu książki obrazkowe to teoretycznie książki dla najmłodszych. Niemniej kilkulatki, takie jak mój pierwszoklasista chętnie do nich sięgają i wracają, ponieważ… no właśnie, dlaczego właściwie?

Po pierwsze – to zazwyczaj krótkie, proste historie. Coś łapiącego za serce lub zabawnego.

Po drugie – zazwyczaj są zwyczajnie ładne. Kto by nie chciał sięgnąć po ładną książkę?

Po trzecie – dziecko, które uczy się czytać, zaczyna samodzielnie radzić sobie  z tekstem, nie męczy się tak bardzo, odczytuje treść z łatwością.

Dlatego takie książki jak „When I grow up” (Julie Chen, ilustracje: Diane Goode, wyd. Simon&Schuster Books for Young Readers)  mają się doskonale. Co więcej, uważam, że mogłoby być ich znacznie więcej.

„When I grow up” to książka przemiła. Zilustrowana została przez bardzo poważaną ilustratorkę Diane Goode, której prace możemy oglądać w naprawdę wielu książkach dla dzieci. Jej ilustracje są ciepłe, trafne. Jej subtelna kreska zdaje się być rodzajem pisma, tyle, że rysunkowego. To coś naprawdę niezwykłego.

Treść książki oddaje to, co sugeruje nam okładka i tytuł. Chłopczyk rozmawia z mamą i zastanawia się, kim zostanie w przyszłości. Być może będzie nauczycielem i pozwoli psom przychodzić do szkoły (sam ma radosnego jamnika, więc wiadomo, chciałby!), a może zostanie pisarzem i będzie tworzył fantastyczne książki dla dzieci, a może po prostu będzie wspinał się po górach? Pomysłów jest wiele. Najpiękniejsze jest w tym jednak to, że mama słucha uważnie, nie komentuje, nie mówi, czy są to rzeczy ważne, osiągalne. Nie ocenia dziecka. Słucha. A kiedy oboje robią zmęczeni, zasypiają, by następna dnia zacząć marzyć od nowa.

Cudna książka. Taki miód na stargane dynamicznymi książkami czytelnicze serce. Polecam dla maluchów, ale także dla tych już świadomych kilkulatków – oni wciąż często marzą o rzeczach niebywałych, a dorosłość jawi im się jako jedna, wielka MOŻLIWOŚĆ.

I niech tak zostanie.

Polecam.

5/5

 

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s