Zawsze zastanawiał mnie sens posiadania encyklopedii. Pamiętam czas, gdy takie serie były obowiązkową pozycja na PRL-owskiej meblościance. Każdy szanujący się Polak miał encyklopedie. Najlepiej jeśli to była seria – jedna książka na jedną literę, wtedy miałeś pewność, że autorzy niczego nie pominęli.
W dobie internetu, kiedy encyklopedia to „wujek” Google i Youtube, zastanawiająca jest potrzeba posiadania encyklopedii. Często, tłumacząc córkom różne sytuacje lub zjawiska, korzystam z Youtube’a i i wyszukiwarki Google. Dzięki nim łatwiej jest wytłumaczyć określone sytuacje lub zjawiska. Jednak nie wszystko i nie zawsze można pokazać w internecie. Dlatego my sięgnęliśmy po kilka encyklopedii z cyklu „Moja Pierwsza Encyklopedia” (wyd.Wilga). Wybór jest spory, nasz był podyktowany zainteresowaniami. Na naszą półkę trafiły: „Ciało człowieka”, „Konie i kucyki” i „Zwierzęta”.
To był strzał w dziesiątkę! Książka posiada bardzo dokładne, przyjemne dla oka ilustracje. Chociaż jestem zwolenniczką odzwierciedlenia rzeczywistości, tu jestem w stanie zaakceptować i pochwalić ilustratorów. W ciele człowieka nie ma tematów tabu – poruszamy się w obrębie wszystkich odruchów naszego ciała i jego funkcji, ale możemy rozmawiać z dziećmi o różnicach miedzy dorosłym a dzieckiem, staruszkiem a młodzieżą, chłopcem a dziewczynką, kobietą a mężczyzną. Ciekawym uzupełnieniem treści są opisy sytuacji w szpitalu, u lekarza. Pod koniec każdego omawianego rozdziału mamy podsumowanie wiadomości , które już poznaliśmy i możemy potrenować swoją i dzieci pamięć.
Encyklopedia z kucykami i zwierzętami to jedna z ciekawszych pozycji, moim zdaniem dla maluszków. Znajdziemy ciekawostki o zwierzakach, systematykę gatunków, nazwy umaszczeń koni, informacje gdzie jakie gatunki znajdziemy.
Dodatkowo książka pomoże w oswajaniu dzieci z mięsożernością niektórych gatunków, wyjaśni, co to oznacza. Przydaje się, bo nam, dorosłym, często brakuje słów i pomysłów na wytłumaczenie niektórych określeń w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób.
Polecam serdecznie.
Lu.