Encyklopedie dla dzieci. Czy warto sięgać po takie książki?

Zawsze zastanawiał mnie sens posiadania encyklopedii. Pamiętam czas, gdy takie serie były obowiązkową pozycja na PRL-owskiej meblościance. Każdy szanujący się Polak miał encyklopedie. Najlepiej jeśli to była seria – jedna książka na jedną literę, wtedy miałeś pewność, że autorzy niczego nie pominęli.

W dobie internetu, kiedy encyklopedia to „wujek” Google i Youtube, zastanawiająca jest potrzeba posiadania encyklopedii. Często, tłumacząc córkom różne sytuacje lub zjawiska, korzystam z Youtube’a i  i wyszukiwarki Google. Dzięki nim łatwiej jest wytłumaczyć określone sytuacje lub zjawiska. Jednak nie wszystko i nie zawsze można pokazać w internecie. Dlatego my sięgnęliśmy po kilka encyklopedii z cyklu „Moja Pierwsza Encyklopedia” (wyd.Wilga). Wybór jest spory, nasz był podyktowany zainteresowaniami. Na naszą półkę trafiły: „Ciało człowieka”, „Konie i kucyki” i „Zwierzęta”.

To był strzał w dziesiątkę!  Książka posiada bardzo dokładne, przyjemne dla oka ilustracje. Chociaż jestem zwolenniczką odzwierciedlenia rzeczywistości, tu jestem w stanie zaakceptować i pochwalić ilustratorów. W ciele człowieka nie ma tematów tabu – poruszamy się w obrębie wszystkich odruchów naszego ciała i jego funkcji, ale możemy rozmawiać z dziećmi o różnicach miedzy dorosłym a dzieckiem, staruszkiem a młodzieżą, chłopcem a dziewczynką, kobietą a mężczyzną. Ciekawym uzupełnieniem treści są opisy sytuacji w szpitalu, u lekarza. Pod koniec każdego omawianego rozdziału mamy podsumowanie wiadomości , które już poznaliśmy i możemy potrenować swoją i dzieci pamięć.

Encyklopedia z kucykami i zwierzętami to jedna z ciekawszych pozycji, moim zdaniem dla maluszków. Znajdziemy ciekawostki o zwierzakach, systematykę gatunków, nazwy umaszczeń koni, informacje gdzie jakie gatunki znajdziemy.

Dodatkowo książka pomoże w oswajaniu dzieci z mięsożernością niektórych gatunków, wyjaśni, co to oznacza. Przydaje się, bo nam, dorosłym, często brakuje słów i pomysłów na wytłumaczenie niektórych określeń w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób.

Polecam serdecznie.

Lu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s