Uczucia – warto mówić o nich głośno!

„Wielka Księga Uczuć” (Grzegorza Kasdepke, wyd. Nasza Księgarnia) znalazła się na naszej półce, gdy córki kończyły swoją przygodę z przedszkolem i poszły do zerówki szkolnej. To był odpowiedni czas na tą książkę.

Grzegorz Kasdepke przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”, potrafi rozmawiać z dziećmi i odpowiednio ukazywać swoich książkach problemy. W księdze uczuć porusza istotny temat – jak radzić sobie z tym, co rodzi się w małej główce. Jak uczyć się emocji i umieć je nazywać. „Wielka Księga uczuć” jest ciekawym, lekkim opowiadaniem o grupie przedszkolaków, do której dołącza nowa pani wychowawczyni. Zdarzają się momenty kryzysowe oraz chwile, kiedy sami uśmiechamy się pod nosem. Wszystko opowiadane z wyczuciem, równowagą, ale także powagą odpowiednią do wieku czytelnika.

Książka jest podzielona na rozdziały i rady dla rodziców i dzieci. Znajdziecie w niej wyjaśnienie emocji: złość, zazdrość, smutek, rozczarowanie, radość, duma, zadowolenie – wszystkie te emocje możecie omówić z dzieckiem i mieć solidną podporę, źródło informacji, temat do rozpoczęcia rozmowy w książce. Na końcu każdego rozdziału znajdziecie podpowiedź dla rodziców, jak przeprowadzić taką rozmowę z dzieckiem. Chociaż nie jestem zwolenniczką rad książkowych, bo problemy i dzieci są różne, to pan Grzegorz mnie przekonał – nie daje złotych rad, on jedynie podsuwa pomysły, jak radzić sobie w gąszczu emocji. Trafia do małych uszu i zaciekawia.

Bardzo lubię Grzegorza Kasdepke, jego książki to wyraz szacunku wobec inteligencji małego czytelnika. Traktowanie dziecka w taki sposób sprawia, że maluchy słuchają i czują się doceniane. traktowane poważnie.

Ta książka to nie tylko pomoc dla dzieci. To także pomoc, dla nas rodziców. Kiedy tracimy grunt pod nogami i już nie mamy pomysłów, jak wytłumaczyć uczucia, które budzą się w  naszych dzieciach i dlatego warto mieć dyżurny egzemplarz na półce.

Polecam gorąco!

5/5

Lui

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s