PUS -Pomyśl – Ułóż – Sprawdź. Utrwalamy naukę czytania.

Zestawy PUS poznałam kilka lat temu, kiedy mój siostrzeniec przyniósł je do domu z przedszkola. Wiedziałam już wtedy, że te zestawy będę kupować moim córkom.

„Pomyśl – Ułóż – Sprawdź”  to prosta zabawa dla dzieci od czwartego do dwunastego roku życia.  Zestaw składa się z pudełeczka prostokątnego i 12-tu klocków. Z jednej strony mają cyfry, z drugiej wzór.

Cała zabawa polega na ułożeniu prawidłowego wzoru, który jest na górze każdej strony w książeczkach. Cyferki na klockach odpowiadają numerowi pytania, cyferki na tablicy odpowiadają numerowi odpowiedzi. Dopasowując je do siebie i prawidłowo odpowiadając na pytania, otrzymujemy wzór, który jest na spodniej części klocków.

Ta zabawa działa na dzieci! Chcą się sprawdzić. Zdarza się, że nie udaje się nam ułożyć wzoru, więc to motywuje do kolejnej zabawy, żeby ułożyć prawidłowo. Jeszcze nie zdarzyło się nam nudzić podczas rozwiązywania zadań. Dodatkową frajdę sprawia możliwość samodzielnej gry. Bo kiedy maluch opanuje już podstawy zabawy, mama lub tata często „przeszkadza”.

My, na początku,  zaczęłyśmy pracować na prostych rymowankach:

„Krzywo chodzi nieboraczka,

lubi pływać, zwie się…”

I odgadywania obrazków pasujących do pytania. Aktualnie ćwiczymy naukę liter, łączenie zdań i koncentrację, odskocznię mamy jeszcze w zabawach logicznych.

PUS naprawdę aktywuje dziecko do nauki!

Na początku do zabawy podchodziłam sceptycznie. Wygląd PUS nie zachęca, grafika nie jest ciekawa, jednak po otwarciu zmieniłam zdanie. Te zadania naprawdę są ciekawe. Widać, że książeczki są  bardzo dobrze opracowane i dopasowane do wieku dzieci. To ważne, bo często kupujemy przez internet i prawda jest taka, że robimy to intuicyjnie. Czy coś pasuje i sprawdzi się u naszego dziecka, czy nie.

Podsumowując, PUS-y to najlepiej wydane pieniądze! Dziecko ma dużo frajdy, uczy się cierpliwości i wytrwałości w rozwiązywaniu zadań. To ważne, jeśli nasz maluch zaczyna naukę, możemy łatwo i bez stresów ćwiczyć systematyczność, która później przyda się w pracach domowych.

Plusy:

  • dobrze opracowane książeczki tematyczne; stopniowanie trudności nauki;
  • zachęca do nauki przez zabawę; proste zadania naprawdę sprawdzają się z dziećmi w wieku szkolnym, motywują do gry;
  • proste zasady;
  • duży wybór książek do zabawy;
  • fantastyczna pomoc w pracy z dziećmi pracującymi nad dysleksją czy brakiem koncentracji.

Minusy:

  • cena jednej książeczki waha się od 10 do 15 zł. W zależności od książki mamy od 8 do 12 zadań. Zadania rozwiązuje się szybko. Ja córkom miesięcznie zamawiam około 5-6 książeczek.
  • grafika – nie do końca jestem zadowolona z grafik w książeczkach i samego zestawu. Ta cześć mogłaby być bardziej dopracowana i dopieszczona. Jednak córki nie zwróciły na to większej uwagi. Skupiły się bardziej na zabawie w zgadywanie.

Lu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s