#mądraksiążka – Sen Alicji, czyli jak działa mózg.

Są takie książki, które zdumiewają mnie swoją mądrością. I nie chodzi mi wcale o mądrość – treść, jaką zawierają, a sposób, w jaki ta wiedza została ubrana w formę. Piszę o tym, bo mam wrażenie, że w pewnym sensie łatwo jest zrobić ładną książkę o niczym lub mądrą książkę, której nikt nie zechce czytać. Mylę się?

Książka, o której dziś chcę Wam opowiedzieć, jest wyjątkowa. Nie dość, że została doskonale pomyślana, przemyślana (!), to jeszcze jest pięknie wykonana i nie nudzi! A to przecież takie ważne w książkach, z których mamy się czegoś dowiedzieć.

„Sen Alicji, czyli jak działa mózg” (Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski; wyd. Mando) to, wierzcie mi, książka którą chcecie przeczytać ze swoim dzieckiem.  Jej autorem jest polski psychofarmakolor, neurobiolog, biochemik i profesor nauk przyrodniczych. Pan Jerzy był także członkiem Polskiej Akademii Nauk i Akademii Umiejętności. To człowiek, który swoje życie poświęcił nauce, opublikował ponad 250 prac badawczych. Książka, o której dziś opowiadam jest wydawnictwem pośmiertnym. Bardzo żałuję, że pan Jerzy nie był świadkiem wielkiego sukcesu „Snu Alicji (…)”. Czy się go spodziewał? Mam nadzieję. 

„Sen Alicji” jest piękną opowieścią, zarejestrowanym dialogiem między dziewczynką a jej własnym mózgiem. Jak to możliwe? Możliwe. Autor przyjął właściwą dla idei formę przekazana treści – nasza bohaterka Alicja zasypia i śni jej się, że spotyka się z własnym mózgiem, właściwie rozmawia sama ze sobą, ale dowiaduje się, że jest to tylko część prawdy. Okazuje się bowiem, że mózg jak i inne narządy w naszym ciele są raczej samodzielne, pracują, regulują, przesyłają i produkują, a mózg to wszystko nadzoruje. Niby banał, wszyscy o tym wiemy, ale sposób, w jaki opowiedziane jest to w tej książce, mnie zachwycił. Z jednej strony mamy piękną formę, dosyć zabawne, a jednocześnie czytelne ilustracje, a z drugiej tematykę dosyć ciężką, coś o neuronach, hormonach nadnerczach, podwzgórzu… sama budowa mózgu może człowieka zachwycić lub zniechęcić do dalszego poznawania. Mój siedmiolatek zdecydowanie wsiąknął w treść. Prosił, by przeczytać jeszcze fragment, dowiedzieć się więcej. Pewnego ranka obudził się tak zaintrygowany wieczornym czytaniem, że pierwszą rzeczą, jaką zrobił, było sięgnięcie po książkę! Sam próbował czytać i rozumieć zawiłości działania poszczególnych części mózgu! Czy to nie wspaniale świadczy o tym, jak dobrze jest napisana?

Podoba mi się w tej książce także to, że bohaterka jest bystrą dziewczynką, trochę się buntuje, czasem zadaje podchwytliwe pytania i czeka na wyjaśnienia. Mózg jest takim szefem, mądrym przewodnikiem. Bardzo odpowiada mi ta forma prowadzenia Alicji przez labirynty tajemnej wiedzy po mózgu. Lubię wierzyć, że da się wciąż podążać za kimś mądrzejszym od siebie, a mam wrażenie, że w naszych czasach bywa z tym ciężko, dziś każdy jest „mądry”, brakuje nam, a już na pewno dzieciom, wartościowych autorytetów.

Podsumowując, rzeczą, która mnie najbardziej ujęła, jest to, że jest to cudowna książka edukacyjna. Zawarto w niej całą masę wiedzy. Wymyślono, jak to pokazać, by było to zrozumiałe nawet dla kogoś, kto wiedzy z biologii, szczególnie w tej wyspecjalizowanej dziedzinie, nie posiada. O ile na zajęciach z ciała w szkole zawsze uważałam (cóż poradzę, lubiłam…), to zakres mojej wiedzy był dosyć niewielki. Jeśli kogoś interesuje ciało, lubi wiedzieć, jak ono działa, ta książka na pewno go ucieszy.

Cóż więcej? Jest wiedza, jest równowaga, są fantastyczne ilustracje. Nic, tylko chłonąć!

Dobrej zabawy!

5/5

Aga

 

 

Jedna myśl w temacie “#mądraksiążka – Sen Alicji, czyli jak działa mózg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s