#komiks NIEumarły las

Bardzo lubię książki o zwierzętach, lesie, o tym, co dzieje się tam poza naszym oczami i uszami. Taki jest komiks „Nieumarły las” (Tomasz Samojlik, Adam Wajrak, wyd. Agora). 

„Nieumarły las” to historia, która dzieje się gdzieś w Puszczy Białowieskiej. Istnieje tam niezwykłe miasteczko w stylu znanego wszystkim Dzikiego Zachodu. Żyje tam wiele gatunków ptaków i innych żyjątek. Niestety dzięcioły dają się oszukać szpakom i zostają pozbawione swojego domu.  Chcąc wrócić, muszą znaleźć sposób, by czarnych oszustów przechytrzyć i… wykurzyć z lasu! Przez cały czas trwania akcji poznajemy nie tylko dzięcioły i szpaki, ale także innych mieszkańców puszczy. Mają oni swoje potrzeby, swój sposób widzenia sytuacji i swoje interesy… A dzięcioły muszą znaleźć sprzymierzeńców, by odzyskać dom. Udaje im się to. Jak? Odsyłam do książki. 😉

Co mi się podoba w tej publikacji, to na pewno to, że cała fabuła wpleciona jest w rzeczywiste środowisko puszczy. Poznajemy zwyczaje i preferencje różnych zwierząt poprzez charakterystykę postaci. Las to złożony ekosystem, wiele naczyń połączonych, dlatego problematyczne sytuacje to zazwyczaj wypadkowa kilku rzeczy. Oprócz opowiedzianej historii, między rozdziałami mamy jeszcze ciekawostki od pana Wajraka. Pan Adam odpowiada na wiele ciekawych pytań, często tłumacząc, dlaczego pewne rzeczy wydarzyły się w komiksie, dlaczego tak to wygląda. Między innymi możemy dowiedzieć się, że zwierzę może udawać kogoś innego, dlaczego w historii musiał pojawić się gang puszczyków, czy korniki niszczą drzewa i uwaga, najważniejsze – dowiadujemy się, że w naturze zombi istnieją naprawdę! 

Pan Adam Wajrak słynie z tego, że potrafi pięknie opowiadać o lesie i jego mieszkańcach, a pan Samojlik jak nikt potrafi to zilustrować. Książka jest wyjątkowa – ten barwnie opowiedziany western w warunkach podlaskich bawi, ciekawi i uczy. Takie książki powinno się czytać, podsuwać dzieciom, by uczyły się szanować i kochać przyrodę. 

Podoba mi się jego tematyka, forma, przekaz. Cieszę się, że takie książki powstają, bo to jest coś innego niż zwykła historia. Jako mieszkanka Podlasia odczuwam ją jakoś tak… bardziej osobiście, może? Lubię Wajraka i lubię Samojlika. A w duecie nawet podwójnie!

Mocne:

4/5

Aga

 

Inne książki tych autorów:

2 myśli w temacie “#komiks NIEumarły las

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s