Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty!

Czy jako dzieci wyobrażaliście sobie, co się dzieje w domu, gdy zamkniecie oczy lub gdy idziecie do szkoły? Po tę pozycję sięgnęłam trochę z myślą o sobie, przyznaję. Och, jak bardzo żałuję, że nie było takich książek w czasach mojego dzieciństwa! Dopiero teraz nadrabiam ze zdwojoną siłą i puszczam z córkami wodze fantazji… Dodatkowo – lubię kartonów-ki, a temat tej jest bardzo, bardzo wdzięczny. Krasnoludki!

Książka napisana z wielkim humorem i dystansem,  z ogromną dawką wyobraźni! Całość została zmyślona i narysowana przez Macieja Szymanowicza. Nie brak w niej przejęzyczeń, specjalnie zastosowanych, żeby rozbawić i skrócić dystans między autorem a czytającym/oglądającym. Przy okazji – jak nazwać czynność wykonywaną przy takiej książce? Czytanie czy oglądanie?

Pierwsze co przyciąga uwagę, to ilustracje. W picturebook’ach grają zawsze pierwsze skrzypce. Kreska jest wesoła, lekka, prześmiewcza. Intensywne kolory i bogactwo wrażeń na każdej stronie bardzo przypomina tę z „Najmniejszego Słonia Świata”. Pan Maciej jest nie do podrobienia!

A o czym jest książka? O całym życiu Krasnoludków. Znajdziemy w niej pełne kompendium wiedzy o ich zwyczajach i życiu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest nauczyć się rozróżniać typy krasnoludków, nie jest to ciężkie, bo mamy ich tylko trzy. Dostajemy także odpowiedź na odwieczne pytanie – skąd się biorą krasnoludki? Macie może jakieś pomysły? Mi najbardziej podoba się fakt, że krasnoludki biorą się z ciastek w kieszeni! Wspaniałe!

Najbardziej jednak podoba mi się tłumaczenie, jakie zjawiska towarzyszą nam dzięki krasnoludkom. Jeśli staniecie w nocy na klocek bosą stopą lub zastanawiacie się, skąd w mieszkaniu taki bałagan, bo przecież niedawno sprzątaliście – to na bank nie był „ktoś” i „to nie ja”, to były krasnoludki!

Nie będę Wam zdradzać więcej szczegółów, po książkę koniecznie musicie sięgnąć z dzieciakami. Dowiedzie się wielu praktycznych rzeczy o Krasnoludkach, a ta wiedza przyda się w codziennym życiu!

Polecam przygotowanie zapasu czasu na wyśmienitą zabawę!

Lu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s