Malala – idolka dziewczynek

Malala – idolka dziewczynek. Tak zatytułowałam ten wpis, bo głęboko wierzę, że powinno tak być. Jeśli jeszcze nie znacie tej postaci, koniecznie się nią zainteresujcie, albowiem Malala jest najmłodszą Noblistką świata! 

Wspominam o tej postaci nie bez powodu. Kiedy pierwszy raz spotkałam się z historią Malali, poruszyła mnie do głębi – dziewczynka jest Afganką, która sprzeciwiała się rządom Talibów i odmawiała przestrzegania ich surowych zasad dotyczących tego, jaka powinna być kobieta – co może, co powinna… Malala odmawiała zasłaniania twarzy i dosyć zdecydowanie krytykowała postawę rządzących mężczyzn, za co została skazana na śmierć. Dziewczynę postrzelono w głowę. Przeżyła jednak i z jeszcze większym zapałem zaczęła opowiadać o nierównościach, jakie spotykają dziewczynki i kobiety na całym świecie. Kiedy zdarzyły się te najtrudniejsze dla niej momenty życia, była zaledwie nastolatką. Obecnie Malala znana jest ze swoich mądrych i poruszających przemówień oraz postanowienia, w które ciężko uwierzyć – Malala głośno mówi o tym, że chciałaby zostać premierem.

„Która to Malala” (Renata Piatkowska, ilustracje: Maciej Szymanowicz) to książka dla dzieci, która opowiada losy Malali. Jest napisana prostym, przystępnym językiem, ale bez unikania trudnych momentów czy tematów. Dowiadujemy się w niej, kim jest młoda noblistka, jakie miała  życie, z czym się borykała i jakie ma plany na przyszłość. Podoba mi się w tej książce to, że nie dodaje się bohaterce supermocy, nie koloryzuje przesadnie. To prawdziwa osoba i jej historia życia, a ta książka ma na celu zapoznanie dziecka z niezwykłą postacią. Ilustracje są adekwatne do treści – proste, przyjemne, realistyczne.

Polecam tę książkę głównie ze względu na to, że historię Malali powinno znać każde dziecko – dziewczynki, żeby miały przekonanie o własnej wartości i chłopcy, żeby żebym im tego poczucia nie odbierali.

Polecam także odsłuchać 7. odcinek audycji RADIOBOOK, w której tę książkę recenzuje moja odrobinę młodsza koleżanka 9-letnia Monika. 😉

5/5

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s