Silver – młodzież, demony i świadome sny…

Tytuł tego wpisu właściwie zawiera w pigułce wszystko, co powinniście wiedzieć o tej książce, ale wiedząc, że niektórzy liczą na szerszą recenzję, kontynuuję.. 

„Silver” (Kerstin Gier, wyd. Wydawnictwo Rodzina) to książka dla młodzieży. Od tego należy zacząć. Jest to historia, w której pojawiają się wątki typowo młodzieżowe –  dojrzewanie, pierwsze zauroczenia, pierwsze doświadczenia seksualne, plotki szkolne, przeprowadzki, tajemnice i brak porozumienia z dorosłymi. Dosyć standardowy miks tematów, ale podany w bardzo klarownej, sensownej formie. 

Fabuła książki toczy się wokół jednej bohaterki, która po raz kolejny w swoim życiu, ze względu na decyzje życiowe rodziców,  przeprowadza się w nowe miejsce. Co więcej, dostaje w pewnym sensie także nową rodzinę, ponieważ jej mama związuje się z mężczyzną, który posiada dzieci. Bohaterka oczywiście idzie do szkoły, tam poznaje rówieśników i próbuje zrozumieć relacje ich łączące, a  nie jest to proste, gdyż ich życie toczy się nie tylko w szkole…co więcej, nie tylko na jawie! Liv pewnej nocy przez przypadek doświadcza świadomego śnienia. W tym pierwszym śnie dzieją się rzeczy, które wydają się być niewiarygodnie realne, ale jednocześnie są to sytuacje, w których normalnie dziewczyna by się nie znalazła. Okazuje się z czasem, że świadome śnienie to w grupie jej nowych znajomych to rzecz zupełnie normalna. Podczas ich nocnych spotkań, toczy się zupełnie inne życie. Niestety oprócz ciekawych, intrygujących snów, są także sny, które wpływają na ich rzeczywiste życie. Młodzież twierdzi, że powołała na ten świat demona i musi zrobić wszystko, by się go pozbyć. A do tego potrzebna jest ofiara… Zakończenie jest dosyć zaskakujące, a zatem tu skończę temat fabuły.

I tak toczy się ta historia. Z jednej strony poznajemy życie młodzieży, ich rozterki, fantazje, zauroczenia, a z drugiej mamy sprawę bardzo poważną – powoływanie na świat demonów, krwawe ofiary, zaburzenia świadomości.  Myślę, że to jest coś, co wiele osób może pociągać i zainteresować.

Z mojej perspektywy książka jest w porządku, chociaż nie byłaby to moja ulubiona pozycja, nawet jakbym miała teraz kilkanaście lat. Książka wydaje mi się młodzieńczo infantylna i poważna jednocześnie, ze względu na poruszane w niej tematy. Brakuje mi w tym równowagi, jakiejś takiej życiowej mądrości, chociaż powiedziałabym, że bohaterka do złych nie należy, do głupich także. 😉

Rozmawiałam o tej książce z Oliwią i Olgą,  które nastolatkami są i książek czytają dużo – ich zdanie możecie poznać odsłuchując audycję (RADIOBOOK, ODC.7), w której o tej książce rozmawiamy. Wniosek natomiast ostatecznie wysnułyśmy taki, że jest to niezła książka, dla nastolatków, którzy nie mają jeszcze szerokiego wachlarza przeczytanych książek, bo zaawansowani czytelnicy z pewnością będą czuli niedosyt.

4/5

Aga

 

 

P.S. Ponoć druga i trzecia część jest lepsza… 😉

 

Za możliwość przeczytania książki dziękujemy sieci księgarni

LOGO_BB_2-1024x229

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s