#mustread Najpiękniejszy atlas świata! <3

Kiedy zobaczyłam tę książkę w ksiegarni, oszalałam na miejscu. Piękny, wielki format, twarda okładka i te kolory! Wszystko w niej jest piękne. Kupiłam ją bez zastanowienia, choć cena niska nie jest (64,90zł). Po przeczytaniu stwierdziłam jednak i trzeba to powiedzieć – cena jest właściwa, zasłużona. 

„Atlas mitów” (Thiago de Moraes) to zdecydowanie najładnejszy i najciekawszy atlas dla dzieci, jaki miałam w rękach. Przede wszystkim oprócz walorów estetycznych, od których zaczęłam, zainteresował mnie także temat – przedstawienie mitów na mapie. To wprowadzenie w świat dawnych wierzeń i przekonań społeczeństw  i umieszczenie ich na mapie jest tak trafionym pomysłem, że aż człowiek przyklaskuje z wrażenia. Niby idea znana i ktoś powiedziałby, że miał takie rzeczy w podręczniku, ale ja jestem przekonana, że nie było to pokazane w TAKI sposób. Książka przede wszystkim ma cieszyć, tłumacząc zawiłości mitologii, rodzinnych relacji bogów greckich czy historii powstawania świata. Wszystko przedstawione jest na fanstastycznych, magicznych ilustracjach.

Książka podzielona jest na części i przedstawia świat mitów:

 • Indian Ameryki Północnej
 • azteckich
 • irlandzkich
 • Jorubów
 • Janomanów
 • greckich
 • nordyckich
 • egipskich
 • słowiańskich
 • japońskich
 • hinduisycznych
 • polinezyjskich

Na początku książki znajduje się przewodnik, krótka instrukcja, w jaki sposób odczytywać i łączyć informacje zawarte w tekście oraz na ilustracjach książki. Na wstępie każdej z grupy mitów znajduje się wprowadzenie, potem poznajemy mapę z postaciami, które są bohaterami mitologii, dalej skrótowe, przykładowe historie związane z bohaterami, a na końcu artefakty czy choćby drzewo genealogiczne bogów (w przypadku bogów greckich). Wszystko to pięknie się łączy i zachęca do przyjęcia tego schematu przy poznawaniu tej książki.

Podsumowując, książka jest cudowna! Inaczej ująć tego nie potrafię. Jest tylko jedno ALE. Jedyna rzecz, jaka mi się w książce nie podoba, przez którą czuję niedosyt, to same mity. Mitów, w sensie opowiadanych historii poznajemy niewiele i są one dosyć uproszczone. Czasami niezupełnie wiadomo, o co tam chodziło… Podejrzewam, że dla początkującego czytelnika będzie to i tak ciekawa zajawka do zgłębienia mitologii, ale dla kogoś, kto mitologię zna, pewne braki są niedopuszczalne (?). Myślę jednocześnie, że gdyby próbować oddać treść tych mitów tak, jak należy, z odpowienią szczegółowością, to książka miałaby format gigantycznej encyklopedii. A zatem ponowonie – choć z odrobiną bólu serca – książka jest w sam raz.

Polecam Wam ją serdecznie. Szczególnie ucieszy te dzieci, które lubią niesamowite postaci, legendy, stwory, bohaterów, bogów i piękne ilustracje. Wszystko znajdziecie w jednej książce. ❤

Uważam też, że to idealna książka na prezent. 🙂

#musteread u mnie.

5/5

Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s